Behance to serwis stworzony dla kreatywnych osób, które pragną dzielić się swoim portfolio z innymi. Każdy, szanujący się grafik ma tam swoje konto, a jeśli nie, to przynajmniej wie, czym ten portal jest. O Behance jako całości można by napisać książkę - rozwijająca się dynamicznie platforma, przejęta przez giganta, jakim jest firma Adobe udostępnia szereg przydatnych funkcjonalności do promocji własnej twórczości. Ponieważ sama korzystam z tego dobrodziejstwa postanowiłam dziś zwrócić Waszą uwagę (w szczególności osób, które publikują albo planują publikację swoich prac na Behance) na jedno bardzo interesujące usprawnienie, wprowadzone relatywnie niedawno przez twórców strony.

Behance logo

Chodzi o "Full Bleed Images", czyli obrazki "rozlewające się" na pełną szerokość strony. Do tej pory Behance udostępniało na prezentację naszych prac obszar o szerokości 600px. Wielu z nas jednak to nie wystarczało, dlatego korzystaliśmy z prostego sposobu na hackowanie obrazków poprzez ustawianie ich jako tło strony. Dzięki temu zyskiwaliśmy 125px szerokości więcej, a to trochę jak z kompleksami dotyczącymi wielkości samochodu: wiadomo - im więcej, tym lepiej ;)

Taka "zwykła publikacja" z obrazkiem o szerokości 600px wyglądała tak: June wallpaper, natomiast ta ze zwiększonym niecnie obszarem prezentacji mogła wyglądać nawet tak: Full Immersion. Designerzy udostępniali nawet gotowe formatki, albo publikowali tutoriale, jak stworzyć taką szerszą prezentację swojego projektu.

Twórcy Behance byli świadomi tego procederu, ale nikomu to nie przeszkadzało, więc nie było to jakimś łamaniem regulaminu. Ktoś jednak w pewnym momencie zadał bardzo istotne pytania: A co z responsywnością? Co z urządzeniami mobilnymi? Co jeśli odbiorca dysponuje wyświetlaczem o szerokości mniejszej niż 600px (nie mówiąc już o 725px!)? Z jednej strony widać, że twórcom zależy na możliwie największej przestrzeni do prezentacji swoich dzieł, a z drugiej mamy odbiorcę, któremu zależy, żeby móc te dzieła oglądać na każdym urządzeniu bez żadnych niedogodności. Jak to pogodzić?!

W odpowiedzi na te pytania zrodziła się opcja "Full Bleed Images". Teraz, gdy tylko publikujemy swoje prace na Behance mamy możliwość upload'u obrazu o dowolnej szerokości. Teoretycznie wszystkie obrazy będą skalowane automatycznie do szerokości 1200px, ale jeśli grafika będzie miała szerokość 1400px i więcej, będziemy mogli zdecydować o sposobie jej wyświetlania - czyli tradycyjnie, jak w przypadku June wallpaper, albo od krawędzi do krawędzi strony projektu, co da efekt jak w projekcie Full Immersion. Ponieważ nie będziemy już musieli ustawiać obrazków jako sztywne tło, każdy nasz projekt wprowadzony za pomocą nowego edytora projektów będzie idealnie responsywny, a to oznacza rewelacyjny wygląd na każdym urządzeniu (przynajmniej w teorii).

Więcej o całej zmianie możecie poczytać na blogu Behance w artykule "Behance: Now Bigger Than Ever". A ja chętnie wkrótce przetestuję nową funkcjonalność u siebie.

Ostatnio dodane komentarze:

Warszawa-Kraków-Warszawaefka dnia 21.11.2013 o 18:49

Warszawa-Kraków-WarszawaMichal dnia 21.11.2013 o 13:32

Jak wykonać makietę wizytówki w Photoshopieewa dnia 10.05.2013 o 07:07

Jak wykonać makietę wizytówki w PhotoshopieVanil dnia 09.05.2013 o 23:28

Prace inspirowane filmem SkyfallZyga dnia 29.11.2012 o 08:41

Ostatnio na Twitterze:

Polecam:

Polecam Forge Studio   Polecam 30.000 Pikseli Sztuki